ПЕРША ПИСЬМОВА ЗГАДКА ПРО СЕЛО АЛТЕСТОВЕ
Одним з прекрасних місць одеського регіону є Хаджибейський лиман.
Його береги переходять в похилі схили в напрямку до степу, а у їх
підніжжя колись знаходилося безліч джерел з прісною і дуже смачною водою[1]. Згодом тут розташувалися ряд поселень. Серед них – село Алтестове, загальною площею близько 50 гектарів. В населеному пункті налічується 88 дворів, де проживає 184 особи[2].
Краєвиди навколо села приваблюють відпочиваючих і туристів. Але і археологи можуть тут знайти чимало цікавого. Так у 1955 та 1972 роках поблизу Алтестова були знайдені поселення черняхівської культури перших століть нашої ери[3].
Згідно облікової картки Офіційного порталу Верховної Ради України,
а також офіційної інформації Холоднобалківскої сільської ради
Біляївського району Одеської області село засноване в 1880 році[4]. Однак, при кропіткому дослідженні громадської організації «Краєвєд», виявилось що згідно історичними реаліями кінця ХVIIІ століття, це не відповідає дійсності.
В результаті переможної для Російської імперії військової кампанії
1787 – 1791 рр. проти Османської держави, землі, що лежать між річками Дністер і Буг, були приєднані до її володінь. 26 січня 1792 р. імператриця Катерина ІІ видає Наказ про заселення новопридбаних земель, в якому для якнайшвидшого залюднення краю, зобов'язує отримуючих земельні ділянки населяти їх без втрати часу[5]. Так, одна з ділянок землі біля Хаджибейського лиману була виділена підполковнику Францу Деволану[6].
Деволан Франц Павлович був брабантським дворянином. Під час російсько-турецької війни 1787 – 1791 рр., у званні першого інженера армії, брав участь при облозі Аккермана, Бендер, Кілії, а також при штурмі Ізмаїла. У 1792 р. отримав чин полковника, а під його керівництвом були укріплені прикордонні фортеці на Чорному та Азовському морях і на р. Дністер. Крім того він керував будівництвом міст Одеси, Тирасполя, Овідіополя, Григориополя і Вознесенська[7].
Деволан Франц Павлович
(20.09.1752 – 30.11.1818)
В 1793 р. Франц Павлович поступається своїм земельним наділом біля
Хаджибейського лиману надвірному раднику Андрію Івановичу Алтесті[8], який
в серпні отримав «Відкритий лист» на право володіння цією ділянкою[9].
У тому ж 1793 році з'являється і перша згадка про поселення, яке
виникло на зазначеній ділянці і було назване на честь першого її власника
Ф. Деволана. Про це свідчить Наказ Катеринославської Духовної Консисторії
про закладення церкви в ім'я Святителя Христова Миколая в новозаснованому
поселенні А. І. Алтесті іменованому Воланівкою[10].
Саме 1793 рік можна вважати першою виявленою письмовою
згадкою сучасного села Алтестове. А вже станом на 1795 р. у ньому мешкало 86 осіб[11].
Андрій Іванович Алтесті
(приблизно 50-і роки ХVIII cт. – після 1840 р.)
Андрій Іванович Алтесті уродженець Італії грецького походження.
Вступивши на російську службу в колегію закордонних справ, «відрізнявся
розумом і незвичайними здібностями в письмовій роботі. Був нагороджений
орденом Святого Володимира 4-го ступеня. А бажаючи надати собі витончену
зовнішність, він обстриг собі волосся і в такому вигляді ходив всюди»[12].
В вищих світських колах уславився пройдисвітом, потрапивши в немилість до імператора Павла I. Після чого всі свої землі біля Хаджибейського лиману А. І. Алтесті у 1802 р. продає одеським міщанам. Проте купівлю не затвердив одеський градоначальник Арман-Еммануель де-Рішельє. Він наказав залишити міщанам лише 10000 дес., а інші 8000 дес. із земель Алтесті з селом Воланівка продав графині Єві Мархоцькій (Руфф)[13].
Після смерті графині, її чоловік польський шляхтич Ігнацій Сцібор-Мархоцький
в своєму заповіті від 9 травня 1821 року розподілив спадкове майно між дітьми[14],
визнавши це поселення за старшою донькою – Пульхерією, яка ще за життя батька
зі своїм чоловіком Еліушем Малаховським там оселилася[15].
Але варто також відзначити, що на картах різних років село іменувалося по різному: Алтесті (1800), Алтестове (1811, 1816), Ульянівка (1832), Деволанівка (1833), Алтеста (1840).
Фрагмент «Маршрутной карты России, сочиненная при квартирмейстерской части во время управления оною частию генерал-адъютанта князя Волконскаго 2-го в 1811 году». 1811 р.
Фрагмент «Генерального плана Одесского уезда.
Часть II». 1833 р.
Фрагмент «Специальной карты западной части Российской империи, составленная и гравированная в 1:420000 долю настоящей величины при Военно-топографическом депо с 1826 по 1840 год под руководством генерал-лейтенанта Шуберта: Его величеству государю Николаю 1-му, императору всея России, всеподданнейше подносит военный министр граф Чернышев». 1840 р.
Лише згодом в статистичних довідниках село почало іменуватися Алтестове, яке і досі носить цю назву на честь його колишнього одіозного власника.
Станом на 1856 рік у ньому налічувалося 24 двори[16], але протягом
трьох послідуючих років їх кількість зменшилася до одинадцяти[17].
У 1867 році тут народився майбутній відомий у Польщі художник
Сотер Річардович Малаховський[18] (онук Еліуша і Пульхерії), який
зобразить на картині садибу у рідному йому маєтку.
Soter Jaxa Malachowski. Dwor w Wolanowie, 1908.
Використовуючи місцевий ландшафт, природні і кліматичні умови,
в межах яких їм доводилося жити, власники сільських земель та його
мешканці займалися скотарством. Розводили чимало овець, коней,
рогату худобу[19] та свиней[20]. При цьому їм часто доводилося боротися
з проявами захворювань свійських тварин та вживати різноманітні прогресивні ветеринарні заходи свого часу щодо їх припинення[21].
Крім того в Алтестове займалися вирощуванням винограду. На 1899 рік загальна площа виноградників становила 2 десятини[22].
А для розвитку дорожньої інфраструктури у 1889 році на 23 версті повітового тракту вздовж Свинячої балки з Одеси на Алтестове, Фестерівку, Єреміївку і Катаржино був побудований дерев'яний міст[23], що згодом отримав назву «Алтестовський».
Чисельність жителів села в кінці ХІХ – на початку ХХ ст. постійно
зростала. Вже на 1887 рік число мешканців Алтестове складало 94[24], а на 1917 рік збільшилося – аж до 249[25].
Отже, можемо бачити, що до 1880 року, згідно якого наразі офіційно датується поява Алтестове, село мало свою майже ніж вікову історію.
Відкриваючи раз від разу нові факти, з хвилюванням перегортаючи сторінки різних джерел, ми вкотре переконуємося в тому, що наша історія вимагає особливого і відповідального ставлення, бо вона є фундаментом майбутнього. Повернутися в минуле неможливо, як і неможливо його змінити. Але в наших силах відтворити це минуле якомога в більшій повноті, точності і глибині. В результаті проведених досліджень громадська організація «Краєвєд» винесе пропозицію до Холоднобалківської сільської ради про зміну дати заснування села Алтестово з 1880 року на першу письмову згадку про населений пункт – 1793 рік.
Виявляючи все нову і нову інформацію про історію краю, нам потрібно її систематизувати і передавати наступним поколінням. Достовірні знання про минуле нашого краю – це величезне багатство, яким нам слід дорожити і приумножувати.