ПРО ОРГАНІЗАЦІЮ
     

ПРОЄКТИ
  • Мапи
  • Книги
  • Статті
  • Періодика


  • ОБЛАСНИЙ ПОДІЛ
  • Березівський р-н
  • Б-Дністровський р-н
  • Болградський р-н
  • Ізмаїльський р-н
  • Одеський р-н
  • Подільський р-н
  • Роздільнянський р-н

  • Баштанський р-н
  • Вознесенський р-н
  • Миколаївський р-н
  • Первомайський р-н


  • СТАТИСТИКА




    Історія Подільського міського краєзнавчого музею
    м. Подільск (Котовськ, Бірзула), Подільський район,
    Одеська область, Україна


    Подільський міський краєзнавчий музей розпочинає свою історію з 1961 року.

    До відкриття музею з 1957 до 1962 років котовчани відвідували склеп-могилу Котовського. Там проводились різноманітні заходи, екскурсії, бесіди. Все це організовував колишній червоноармієць, член бригади Котовського Кравецький Дмитро Ілліч. Багато відвідувачів на цих заходах висловлювали побажання, щоб в нашому місті було відкрито музей, який увіковічував би пам’ять про діяча громадянської війни Г.І. Котовського. На початку ІV кварталу 1961 року Котовський райком партії прийняв рішення організувати краєзнавчий музей на громадських засадах. Голова виконкому Котовської міської ради Казмирович Анатолій Францевич підібрав приміщення для музею, яке також має свою історію (побудоване в 1907 році). Воно складалося з трьох кімнат, тепер там розміщується ДЮСШ.

    Жителі нашого міста прийняли активну учать в організації музею в зібранні експонатів та оформленні їх. Вчитель середньої школи №6 Формальський виліпив великий бюст Г.І. Котовського та подарував його музею. Художник локомотивного депо В.В. Горбачев виготовив макети орденів, якими був нагороджений Г.І. Котовський. Велику участь в організації музею взяла депутат Верховної Ради СРСР, ланкова радгоспу “Шлях до комунізму” М.Л. Довга, яка передала музею грамоти, медалі, депутатський білет та знак. Цілий ряд експонатів подарували музею директор Куяльницької школи А.В. Волошин, директор курсів з підготовки в учбові заклади С.І. Овсяницький, пенсіонерка П.В. Пасхалова та ін. Багато чим допомогли працівники меблевої фабрики (директор Панчуков). Вони виготовили 180 рам різних розмірів. Практичну та методичну допомогу в організації музею здійснював Одеський краєзнавчий музей, а саме Савицький М.Ф. та Бережний І.С.

    22 жовтня 1961 року відбулося відкриття Котовського краєзнавчого музею, про що свідчить запрошення на відкриття музею, яке збереглося до сьогоднішнього часу і представлено в музеї. Директором музею став Кравецький Дмитро Ілліч, який також був головою Бірзульського Комітету незаможних селян. В цьому ж році була організована рада музею, до складу якої входили: голова ради – Кравецький Д.І. ( він же директор музею ), Формальський І. І., Волошин А.В., Акемян В.С., Овсяницький С.І., Мельниченко Емма. Всі члени ради приймали участь в оформлені та ознайомленні з експозицією відвідувачів.

    Матеріали музею розповідали про життєвий та бойовий шлях Г.І. Котовського та його бригаду. Друга частина музею розповідала про історію міста Котовська, його господарський та культурний розвиток.

    Музей постійно відвідували наші земляки та навіть гості, що бували проїздом в нашому місті з різних міст СРСР: з Москви, з Іваново, з Улан-Уде, з Києва тощо.

    В історію увійшли почесні гості міста, які відвідали наш музей: Голова Президиуму Верховної Ради УРСР Шевченко В.С., Герой Радянського Союзу, учасник звільнення Котовська генерал-лейтенант Потемкін А.М., народний артист СРСР Махмуд Есамбаєв, Герой Радянського Союзу, житель м. Одеси полковник Колесніченко М., чемпіон світу з шахів Анатолій Карпов, заслужений художник України Сліпченко М.Ф., маршал авіації СРСР Пєтиго І.І., сім?я Котовських. Їх відгуки збереглися в архіві музею.

    З 1972 року директором музею була Гоцуленко Євгенія Петрівна – учасниця штурму Берліна. Вона почала вести активну пошукову роботу зі збору точних даних про військові з’єднання, що звільняли Котовськ в березні 1944 року. Її бесіди завжди викликали у відвідувачів велику цікавість.

    З 1976 року музей очолювала Барсукова Валентина Іванівна. В березні 1977 року було створено нову раду музею на чолі з Слюсаренком О.Ф (історик, краєзнавець). До ради також увійшли Кобзар І.С. – секретар ради, Якименко М.К., Жижанков А.Г. та ін.. Пізніше Раду очолювали Снігур В.С., Капустяник М.Г., Мемей М.К., Ківенко Б.О., Доскач В.В..

    Валентина Іванівна очолювала музей майже 30 років. За цей час нею було зроблено чимало роботи пов’язаної з краєзнавством нашого краю.

    В 1980 році вперше був відкритий зал картинної галереї, де була представлена творчість місцевих художників-земляків. Експозиція галереї постійно поповнювалась, зібралось майже 50 робіт. Серед них акварель народного художника МРСР Л. П. Григоращенко, живописні полотна виконані місцевими художниками І. Х. Сандецьким та В.В.Євдокимовим, ліногравюри та пастелі київського художника, нашого земляка Сліпченка М.Ф. серед яких пейзажі Одеси, Києва, Котовська. На початку 80-х років музей був перепрофільований з історико-краєзнавчого на історико-художній.

    Валентиною Іванівною були також розшукані імена раніше невідомих в Котовську Героїв Радянського Союзу М.Октябрьської, І.Кобилецького, І. Гайворонського, народного артиста СРСР Г.П.Глєбова-Сорокіна, був створений новий природничо-археологічний розділ. Нею був організований краєзнавчий гурток, працюючий при музеї, тісно співпрацюючи з міськими поетами вона організовувала міські поетичні фестивалі «Котовська весна» 1,2,3.

    Потім в 2006 – 2007 роках керівником була Балабан Н.І., рішенням виконкому Котовськоі міської ради від 1.02.2006 музей знову перепрофільований на краєзнавчий.

    Дивлячись назад, в історію нашого музею, не можна не відмітити, що стан приміщення музею не завжди відповідав нормам збереження фонду. Музейні працівники, кожен у свій час наполегливо добивалися у місцевої влади виділення коштів на реставрацію експонатів, реконструкцію, ремонти приміщення та прилеглої території.

    Згідно з актом обстеження за 2007 рік приміщення музею знаходилось в незадовільному стані. Відсутня система опалювання, каналізації. З кожним роком погіршувався стан будівлі. У зв’язку з цим Управління культури Котовської міської ради в особі Вишневської Анни Миколаївни подало клопотання міському голові Іванову А.П. про відкриття краєзнавчого музею на базі міського будинку культури. Це клопотання було розглянуто міською радою після чого прийнято позитивне рішення про переведення музею, який знаходився за адресою проспект Котовського,31 в міський будинок культури за адресою: вул. Бочковича,1.

    Вже в 2008 році в приміщенні міського будинку культури, де раніше знаходилась міська бібліотека почався капітальний ремонт: встановлено нове освітлення, на підлозі новий лінолеум, на вікнах жалюзі. Обладнали приміщення під оформлення експозиції – встановили нові експозиційні щити. В музеї налічується три експозиційні зали з історії та природи нашого краю, велика виствкова зала, де виставляються наші народні умільці, художники, а також є приміщення, де оформлюються експозиції, що освітлюють визначні дати в поточному році.

    З квітня 2010 року почалося оформлення основної експозиції музею, а вже восени почалися перші екскурсії в відновленому музеї, перші відгуки відвідувачів. Зараз міський краєзнавчий музей – це світле, затишне місце, в якому відвідувачі з задоволенням дізнаються про історію міста Подільська, мають змогу бачити роботи наших майстрів народної творчості, художників тощо. Звичайно, умови збереження музейного фонду тут набагато кращі, ніж були в колишньому приміщенні, а це найголовніша мета кожного музею – зберегти наше історичне минуле для майбутніх поколінь.



    Директор Подільського міського краєзнавчого музею
    Кобилюк Олена Василівна

    Фотопрогулка по музею















    Подольский р-н
    Интерактивные карты
  • OpenStreetMap
  • Яндекс карты
  • Карты Google


  • Херсонская губ.
  • Одесская губ.
  • Ананьевский уезд



  • Подольск
  • Перешоры
  • Косы



  • © КРАЄЗНАВЦІ ОДЕЩИНИ 2013-2024        Відкриваємо історію Півдня України