Область и районы

А Б В Г Д Е Ж З И К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Э Ю Я
    A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

CЕЛО ПЕТРІВКА

Село Петрівка, до 70-х років ХХ століття село Хутір-Петрівка, розташоване у верхів’ях балки Коренихи на території сучасного Миколаївського району Миколаївської області. Село є центром Петрівської сільської ради. Населення на 2001 рік становить 1160 осіб.

Вид на с. Петрівка з боку с. Зелений Яр

Одним з перших джерел, котре подає нам інформацію про існування села, це трьохверстова карта 1869 року. Згідно з нею, на місці сучасного села розташовується хутори: Булгарський та Варваровський (Петрівка), він пізніше й став ядром майбутнього села. Дещо південніше розташовується поселення Катеринова. Все це в майбутньому стане єдиним селом, котре й досі залишається досить розкиданим по балці.

Щодо самих хуторів то Булгарський нараховує 8 будинків, Варваровський (Петрівка) 43 будинки, Катериново 15 будинків. Між поселеннями розміщуються сад та досить великий ставок.

Мапа з фондів громадського проекту «КРАЕВЕД»

На 1888 рік Хутір Петрівка нараховує жителів: чоловіків – 55, жінок – 63. Згідно зі «Списком населених місць Херсонської губернії на 1896 рік», котрий був виданий Херсонським статистичним комітетом – Хутір Петрівка Коренихської волості розташований при колодцях. Дворів – 5, жителів – 428 (225 чоловіків, 203 жінки), крім цього в селі розташовується римо-католицький молитовний будинок Святого Йосипа, лавка та корчма.

У «Списку населених місць Херсонської губернії», виданому у 1917 році, є кілька населених пунктів, котрі можна вважати частинами сучасного села, зокрема:

– Дауенгауера – число господарств – 2, чоловіків – 7, жінок – 6, разом – 13 осіб.
    – Кірпічний завод барона Мааса – число господарств – 7 ,чоловіків – 11, жінок – 19, разом 30 осіб.
    – Петровка – число господарств – 26, чоловіків – 73, жінок – 107, разом 180 осіб.

Звернемося до карти вже відомого нам трьохверстового масштабу, виданої у 1920-х роках. Створена вона на основі мапи 1917 року, з доповненнями 1923 року. Згідно з нею, теперішнє село Петрівка являє собою сукупність кількох хуторів. Основу сучасного села формує Хутір Варваровський чи Петрівка, в ньому нараховується 43 двори. Поселення Катериновка має 35 дворів. Кількість населення на хуторі Булгарський та Хуторі на місці сучасного цегельного заводу не вказано.

Мапа з фондів громадського проекту «КРАЕВЕД»

В 1928 році в селі організовано колгосп «Українка» він об’єднав 75 приватних господарств, кількість колгоспників – 311. Обслуговувала колгосп Варварівська МТС

На 1941 рік хутори організовуються в с. Петрівка, та населений пункт включно до 70-х років ХХ століття продовжують називати Хутір-Петрівка.

Мапа 1941 року. З особистої колекції автора

Після Другої світової війни колгосп «Українка» реорганізовується у колгосп ім. Жданова. В 1957 році колгосп на правах відділення увійшов до складу радгоспу «Друга п’ятирічка» (пізніше «Зеленоярський»).

Розбудова черепичного заводу почалася взимку 1899 року коли на замовлення промисловця І. Є. Лезевіци «Технічна контора цегельно-черепичної, гончарної та вапнякової промисловості інженера Фелікса фон Моттоні» провела на землях графа Ламберта дослідження запасів глини між хутором Карликівка і селом Петрівка. Об’єм запасів було затверджено для виробництва черепиці. Протягом 1899–1900 років було побудовано черепично-цегельний завод І. Є. Лезевіца під назвою «Петрівка». Петрівська глиняна черепиця дуже швидко отримала схвальну оцінку покупців за високу якість. Завод діяв успішно з постійним збільшенням виробничої потужності до кінця 1990-х років коли повністю зупинився. Перерви в роботі заводу були в роки Національно-визвольних змагань українського народу 1917-1921 та в роки Другої світової війни.

Клеймо заводу на цеглі

Російськомовний варіант виконання клейма. Черепиця з колекції автора

Клеймо заводу середини 50-х років ХХ століття. Цегла з колекції автора

Французький варіант напису. Черепиця з колекції автора

У 2003 році розпочинається відбудова заводу практично з «нуля», і вже в лютому 2008 року новий завод керамічних виробів ДП «Санта-Петрівка» починає працювати, досягши проектної потужності 2,5 млн. шт. цегли щомісяця.

© Дробний В.
    2017 р.

Миколаївський р-н

• История