Ковалівська бібліотека

Ковалівська бібліотека-філія розташована на території Ковалівської сільської ради, бібліотечний фонд становить більше 17 тис. примірників.

Місія бібліотеки: забезпечення доступу до різноманітних знань та інформації на благо окремих громадян і громади в цілому, а також бути уособленням храму мудрості, хранителям історичної пам'яті, гарантом її збереження.

З 1791 року з'являються перші відомості про село Ковалівку.

У 1873 року починає діяти перша земська школа з першим зібранням книг.

В 1920 р. в селі була установлена радянська влада, значна увага приділялась культурно-просвітній роботі, з ініціативи вчителів у 1922 р. відкрили хату-читальню і сільський клуб.

Значні зміни відбулися в народній освіті та культурі у 1936 р., з ініціативи комсомольців був побудований новий клуб, при клубі було відкрито бібліотеку, фонд якої складав 5 тис. книг.

Друга Світова війна перервала мирне життя ковалівців. Але під натиском радянських військ, відступаючи, фашисти зруйнували Ковалівку. Відразу ж після звільнення відновила роботу сільська рада, почали працювати заклади соціально-побутового призначення. В будівлі, що збереглась, німецькій кірхі, було відкрито сільські бібліотеку і клуб.

З 1956 року в бібліотеку прийнята Ніна Костянтинівна Заблоцька, фонд бібліотеки становив 4 тис. примірників, бібліотека обслуговувала 850 чоловік. Крім Ковалівки бібліотека обслуговувала с. Суха Балка і 4 відділки (центральну садибу, Шевченківський, Ковалівський, Авдотівський). Бібліотекар була активним учасником драматичного гуртка, який діяв при клубі, з виставами якого з нетерпінням чекали жителі навколишніх сіл, польових станів, виробничих дільниць. Роботу бібліотеки контролював секретар сільського виконкому Іван Гаврилович Солопієнко та секретар партійної організації О. Г. Головащенко. За розповіддю Ніни Костянтинівни, значну допомогу в роботі бібліотеки надавала бібліотечна рада та актив бібліотеки в складі Латія Володимира Прокоповича, Надії та Олександра Дичко, Віктора, Валерія та Надії Відяпіних, сім’ї Погорєлових. До цих пір бібліотекар пам’ятає кращих читачів: Бойчуків Василя Полікарповича та Фросину Прохорівну, їхніх синів Андрія та Віктора, кращих книгонош Відяпіну Валентину, Гонту Світлану, Константінова Анатолія.

З 1959 року в бібліотеку було прийнято випускницю Миколаївського кульотурно-освітнього училища Муху (Сірик) Олександру Олександрівну, яка народилася в Ковалівці, де створила сім’ю і працює до сьогоднішнього дня.

В 1978 року бібліотека була переведена до сільської ради. Багато читачів села вдячні бібліотеці і бібліотекарям за допомогу у навчанні, за можливість долучитись до кращих творів української класики, за пам’ять, яку підтримує бібліотека про загиблих воїнів під час Другої Світової війни. Рівень роботи на краще змінився з призначенням завідуючою бібліотеки Захарової Галини Григорівни, це людина - бібліотекар за покликом душі. Пріоритет бібліотекар надає краєзнавчій роботі, історії, якою так багатий ковалівський край.

Ніна Костянтинівна Заблоцька, перший бібліотекар 1956-1959 роки.

Виставка творчих робіт вишивальниці Дмитренко Марії Порфирівни,
    бібліотека, 2011 рік.

Бібліотечний міні-музей «Українська світлиця», 2013 рік.

Створено на основі відкритих матеріалів.

Марина Григорівна Ярмоленко.
    Миколаївський р-н