с. Болгарка

Нарис з історії рідного села

Люди заселяли територію с. Болгака Роздільнянського району з давніх давен. На берегах Хаджибейського лиману 18 – 22 тисячі років тому мешкали мисливці на бізонів, про що свідчать археологічні розкопки. Близько 514 року до н.е. просторами наших степів пройшов цар Дарій І. В V-ІІІ століттях до н.е. територія вздовж лиману була заселена представниками еллінізованого місцевого населення . З писемних джерел відомо, що з V по VІІІ століття через степи Північного Причорномор’я пройшли племена гунів, акацирів, кутрігурів, аварів. Вони затримувались не довго, лишаючи малочисельні, але дуже виразні пам’ятки свого перебування тут. Біля села Болгарка були знайдені залишки поселень перших століть нашої ери зі змішаним населенням.

Причорноморські степи ще задовго до появи тут російських військ були українськими. Про це свідчать не тільки козацькі поселення, що набагато старіші за Одесу, але й документи, що розповідають про успішні походи запорожців на Хаджибей за часів Речі Посполитої.

У цій частині Причорноморського степу жили ногайці (ІІ половина ХVІІІ століття).Це було володіння турок і татар. Оселилися тут і українські селяни, які тікали від кріпацької неволі.

За Ясським миром 1791 року все чорноморське узбережжя між Дністром і Південним Бугом стало володінням Російської імперії. Почалося інтенсивне заселення краю. Було організовано масове переселення на цю територію слухняного люду, який запрошувався з іноземних країн. Так з’явилися тут болгари, серби, арнаути (албанці), греки. Найбільшим був потік німецьких колоністів.

Село Болгарка розташувалося на березі одного з мальовничих рукавів Хаджибейського лиману . Чому ж село названо Болгарка? Версій багато. Можливо, ще до німців, тут жили болгари. А можливо від німецьких слів «dieBolle» - земля, грунт, «derGarten» - сад, земля під сад. І, дійсно, землі тут придатні для розвитку садів і виноградників. Про це свідчили збудовані в той час величезні добротні винні підвали, які на жаль, на сьогодні засипані або зруйновані.

До війни в с. Болгарка був колгосп ім. Рози Люксембург. На південь від Болгарки, вздовж рукава лиману кілометрів зо три, було розташоване село Юзефсталь (колгосп ім. Карла Маркса), а на північ, кілометра за півтора від неї – село Пестораль. У цих поселеннях мешкали переважно німці-колоністи. До війни в с. Болгарка було 10 будинків колоністів і 14 будинків, де жили інші переселенці.

Під час війни (1941-1945 рр.) ця територія була окупована румунськими військами. На початку квітня 1944 року німецькі колоністи були виселені владою.

У 1947 році в Болгарці було створене підсобне господарство Одеського суперфосфатного заводу, у 1949 році – кормо радгосп Біляївського району. 10 лютого 1956 року підписано наказ про створення птахофабрики. За директора птахофабрики Бодунова почали будувати приміщення школи і дитячого садка, фундамент яких було закладено у 1958 році. 1 вересня 1960 року відкрилась початкова школа. Її будували за сприяння Михайла Агафоновича Шапіра (записано зі слів жительки села Отрадове Безнощенко Ганни Федорівни, 1926 року народження).

У 1967 році початкову школу було реорганізовано у восьмирічну.

В 1963 року директором птахофабрики став Андрій Іванович Тесаков. Птахофабрика була переведена у Роздільнянський район і перейменована у «Відрядівську». За 36 років роботи А.І.Тесакова було побудовано пташники з сучасним обладнанням, кормоцех, інкубатор, яйцесклад, автопарк, очисні споруди, будинки і квартири для працівників, налагоджено водопостачання.

А.І.Тесакова було нагороджено медаллю «За доблесну працю», орденами «Знак Пошани», «Трудового Червоного прапора», а в 1997 році йому присвоєно звання «Заслужений працівник сільського господарства України».

У 1988 році за ініціативи А.І.Тесакова за дуже короткий термін була збудована нова середня школа на 390 учнів. Урочисте відкриття її відбулося 1 вересня 1988 року за участі завідуючого районним відділом освіти А.Д.Близнюка, голови райвиконкому М.П. Шпаковського та будівельників «Одеспромбуду».

Сьогодні Болгарка – це велике село, де є сучасні багатоповерхові будинки, діагностичний центр з сучасним обладнанням, дитячий садок, велика загальноосвітня школа, перукарня, магазини, будинок культури.

03.04.2016 © С. Шаповал
    Вчитель історії та права ЗОШ с. Болгарка